Answer:
The answer is: four salads and eight smoothies
Step-by-step explanation:
If Wendy buys 2 salads and 4 smoothies for $24 she gets 8 units of utility. So every unit of utility costs Wendy $3 (=$24 / 8). Her total budget is $48, the maximum utility she can get for that budget is 16 units (=$48 / 3). Wendy can maximize he utility by buying four salads and eight smoothies that will cost her $48.