98.2k views
3 votes
Kate pays $36 for 2 sets of candles. Each set contains 3 red candles and 3 white candles. What is the cost per candle in these sets?

Kate pays $36 for 2 sets of candles. Each set contains 3 red candles and 3 white candles-example-1
User Lifo
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

A is your correct answer ok?

Explanation:

User ErTR
by
6.0k points
7 votes

Answer: A

Step-by-step explanation: Add the amount of candles for both sets together (6 in each set, so 12) and then divide 36 by 12 for 3.

User Sheodox
by
5.3k points