menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Best grocery sells 5lb of salmon for $100. Fresh grocery’s sells 3 lb of salmon for $63. What is the unit price of salmon at each store
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Best grocery sells 5lb of salmon for $100. Fresh grocery’s sells 3 lb of salmon for $63. What is the unit price of salmon at each store
asked
Apr 21, 2020
19.4k
views
0
votes
Best grocery sells 5lb of salmon for $100. Fresh grocery’s sells 3 lb of salmon for $63. What is the unit price of salmon at each store
Mathematics
middle-school
Drew Bartlett
asked
by
Drew Bartlett
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
20$
Explanation:
Gabriel West
answered
Apr 25, 2020
by
Gabriel West
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 24, 2024
52.0k
views
small isolated town has two grocery's stores, mike's market, and sharon's store. everyone in town shops in one of these, and no one from out of town shops in any of them. people change their shopping habits
Kiliman
asked
Dec 24, 2024
by
Kiliman
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
52.0k
views
asked
Aug 11, 2020
60.2k
views
Anna buys grocery's for her family.Hamburger meat is $33.38 per pound sweet potatoes are 0.79 each and hamburger rolls are 2.30 a bag .If Anna buys 3 per pound of meat 5 sweet potatoes how much did he
JPGConnolly
asked
Aug 11, 2020
by
JPGConnolly
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
60.2k
views
asked
Dec 9, 2020
62.2k
views
Gate Grocery's most popular candy bars cost $0.50 each and sells for $0.75. Management determined that it had purchased 3,000 candy bars in February. It began February with 200 bars and had 150 remaining
Nicolas Buduroi
asked
Dec 9, 2020
by
Nicolas Buduroi
8.2k
points
Business
college
1
answer
5
votes
62.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org