Answer:
10.897 m/s²
Step-by-step explanation:
= Slipping force
= Downforce = 3620 N
= Coefficient of static friction = 0.843
m = Mass of car = 678 kg
= Horizontal force = 1270 N
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Hence, magnitude of the maximum acceleration is 10.897 m/s²