135k views
4 votes
I need help with homework ASAP.

I need help with homework ASAP.-example-1
User Momo
by
8.4k points

1 Answer

5 votes
2. If Greg drove 135miles in 3 hours, we must divide the number of miles by the number of hours to determine how many miles per hour he traveled:
135/3= 45mph

3. If she is payed $45 for 5 hours, we must divide the amount of money by the number of hours to find how much money she made per hour:
45/5= 9 dollars per hour

4. if she payed $0.72 for 8 ounces of water, we must divide the cost by the number of ounces to find out how much they spent per ounce:
.72/8= .09 dollars per ounce or 9 cents

1. The answer will be less than one. We know this because a positive number that is multiplied by a negative number will always equal a negative number and therefore be less than one.

User BontoJR
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories