Answer:
W/A FIFO LIFO
COGS: $66,528 $59,600 $72,400
EI: $52,272 $59,200 $46,400
Step-by-step explanation:
Beginning 1,000 units at $20 each = 20,000
Purchases:
April: 1,800 at 22 = 39,600
August: 800 at 25 = 20,000
December: 1,400 at 28 = 39,200
Total Units: 5,000 Cost of goods available: 118,800
Sales: 400 + 1,600 + 800 = 2,800
February + July + October
Ending Inventory: 5,000 - 2,800 = 2,200
Weigthed average:
goods available / total units: 118,800 / 5,000 = 23.76 ocost per unit.
COGS: 2,800 x $23.76 = $ 66,528
EI: 2,200 x $23.76 = $ 52,272
FIFO:
first units are COGS and last units are Ending Inventory:
we take from the top of the table to get the COGS:
1,000 units at $20 = 20,000
1,800 units at $22 = 39,600
COGS: 59,600
Ending Inventory: good available - COGS
118,800 - 59,600 = 59,200
LIFO:
first units are ending inventory the company sales the last units:
we take from the bottom of the table to get the COGS
December: 1,400 at 28 = 39,200
August: 800 at 25 = 20,000
April: 600 at 22 = 13,200
COGS: 72,400
EI: 118,800 - 72,400 = 46,400