76.1k views
5 votes
1. Based on the information in the table, is the cost of the apples proportional to the weight of apples?

Pound of apples:
2
3
4
5
Cost of apples:
$3.76
$5.64
$7.52
$9.40
2. Based on the information in the table, is the cost of the pizza proportional to the number of toppings?
Number of toppings:
2
3
4
5
Cost of pizza:
$11.99
$13.49
$14.99
$16.49

1. Based on the information in the table, is the cost of the apples proportional to-example-1

1 Answer

0 votes

Answer:

  1. yes
  2. no

Explanation:

When a number of similar calculations are required, a spreadsheet can reduce the tedium.

1. The price is a constant $1.88 per pound, so is proportional to the weight.

_____

2. The price is not proportional to the number of toppings.

__

The cost of the pizza is $8.99 plus $1.50 per topping. The base cost being non-zero ensures that the overall cost is not proportional to the number of toppings.

1. Based on the information in the table, is the cost of the apples proportional to-example-1
User Elachere
by
7.0k points