Answer:
We know that he first walks 5.4 meters to east, and then a distance of 8.9 to the west.
If we define the positive x-axis as the east, then the negative x-axis is the west. and the distances walked can be:
first 5.4m and then -8.9m
The distance moved:
This is the total distance moved, in this case, he first moves a distance of 5.4 meters and then a distance of 8.9 meters, the total distance is: 5.4m + 8.9 m = 14.3m
now the displacement is the diference in the initial position and the final position.
if the initial position is the zero at the x-axis, the final position is
p = 5.4m - 8.9m = -3.5m
This means that the magnitude is 3.5 meters, and the direction is the negative x-axis (or west in this case)