90.7k views
5 votes
If you are driving 128.4 km/h along a straight road and you look down for 3.0s, how far do you travel during this inattentive period?

User Uasthana
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

107 m

Step-by-step explanation:

Convert km/h to m/s:

128.4 km/h × (1000 m / km) × (1 h / 3600 s) = 35.67 m/s

Distance = rate × time

d = 35.67 m/s × 3.0 s

d = 107 m