Answer:
Explanation:
Given: Kara bought two birthday gifts for her twin nephews. Each gift cost $12.50 and sales tax was 6.75%.
The total cost for the gifts, including tax = 2 (cards) * $12.50 (cost per card) * 1.0675 (sales tax)
= $26.6875
~= $26.69
two birthday gifts n each costs $12.50 so 12.50x2 = $25
sales tax was 6.75% on $25 = 25x6.75/100 = $1.69
total cost including tax = 25+1.69 = $26.69
7.8m questions
10.4m answers