Answer:
The answer is: Ending inventory is $5,280
Step-by-step explanation:
Absorption costing dictates that all of the manufacturing costs have been assigned to the units produced.
- Initial inventory: 60 units
- Units produced: 1,300 units
- Units sold: 1,200 units
- Ending inventory: 160 units
Each produced unit costs $13 (direct materials) + $9 (direct labor) + $3 (variable overhead) + $8 (fixed overhead) = $33 per unit
Ending inventory = 160 units x $33 per unit = $5,280