1.9k views
0 votes
A company rents water tanks shaped like cylinders. Each tank has a radius of 3 feet and a height of 2 feet. The cost is $ 4 per cubic foot. How much does it cost to rent one water tank?

User Compositr
by
7.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The total cost of the cylindrical tank is $226.28

Explanation:

Dimensions of the tank are: radius = 3 ft , height = 2 ft

Cost per cubic foot = $4

Now, total volume of the cylindrical tank =
\pi * r^(2)h

Here, take π = 22/7

So, Volume =
(22)/(7)  * (3)^(2) * (2) = (22 * 9 * 2)/(7)  = (396)/(7)  = 56.57 cubic ft

So, the volume of the tank = 56.57 cubic feet.

Now, cost per cubic foot = $4

Hence, the total cost of the tank = Total Volume of the tank x cost per foot

= 56.57 x 4 = $226.28

So, the total cost of the cylindrical tank is $226.28

User Rivanov
by
7.4k points