Answer:
1) $26,916
2) $7
3) Cost = $7 × Number of units + $18,516
4) $35,888
5) $29,716
6) $6,172
Step-by-step explanation:
Given:
The company's average cost per unit = $22.43
Number of units produced = 1,200
1) Total cost of producing 1,200 mailbox = Per unit cost × Number of units
= $22.43 × 1,200
= $26,916
2) Fixed cost = $18,516
Now,
Total cost = Fixed cost + variable cost
$26,916 = $18,516 + variable cost
or
variable cost = $26,916 - $18,516 = $8,400
Per unit variable cost =
=
= $7
3) Cost = Total variable cost + Total fixed cost
or
Cost = $7 × Number of units + $18,516
4) Number of units = 1,600
Total cost = Average cost per unit × Total units
= $22.43 × 1,600
= $35,888
5) Number of units = 1,600
therefore,
Total cost = $7 × Number of units + $18,516
= $7 × 1,600 + $18,516
= $11,200 + $18,516
= $29,716
6) Difference between the cost = $35,888 - $29,716 = $6,172