125k views
3 votes
You have $20 to spend on three notebooks. After buying them you had $14. How much did each notebook cost?

2 Answers

3 votes

$6

Because 20-14=6. and 14+6+20.

User Contrapants
by
5.5k points
1 vote

Answer:

$2

Explanation:

20-16 is 4

So 2

User Pycpik
by
5.4k points