50.9k views
1 vote
Carl bought 19 apples of 2 different varieties to make a pie.The total cost of the apple was $5.10.Granny Smith apples cost $0.25 each and Gala apples cost $0.30 each.How many of each type of apple did Carl buy?

1 Answer

3 votes

For this case we propose a system of equations:

x: Let the variable representing the quantity of Granny Smith apples

y: Let the variable representing the number of Gala apples

According to the statement we have:


x + y = 19\\0.25x + 0.30y = 5.10

From the first equation we have to:


x = 19-y

replacing in the second equation:


0.25 (19-y) + 0.30y = 5.10\\4.75-0.25y + 0.30y = 5.10\\4.75 + 0.05y = 5.10\\0.05y = 5.10-4.75\\0.05y = 0.35\\y = \frac {0.35} {0.05}\\y = 7

So, Carl bought 7 Gala apples

On the other hand:


x = 19-7 = 12

So, Carl bought 12 Granny Smith apples

Answer:

Carl bought 7 Gala apples and 12 Granny Smith apples

User Michel Fernandes
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories