55.2k views
1 vote
In a constant‑pressure calorimeter, 70.0 mL of 0.770 M H2SO4 is added to 70.0 mL of 0.420 M NaOH. The reaction caused the temperature of the solution to rise from 23.14 ∘C to 26.00 ∘C. If the solution has the same density and specific heat as water ( 1.00 g/mL and 4.184 J/(g⋅°C), respectively), what is ΔH for this reaction (per mole of H2O produced)

1 Answer

7 votes

Answer : The enthalpy of neutralization is, -113.9 KJ/mole

Explanation :

First we have to calculate the moles of
H_2SO_4 and
NaOH.


\text{Moles of }H_2SO_4=\text{Concentration of }H_2SO_4* \text{Volume of solution}=0.770mole/L* 0.070L=0.0539mole


\text{Moles of NaOH}=\text{Concentration of NaOH}* \text{Volume of solution}=0.420mole/L* 0.070L=0.0294mole

The balanced chemical reaction will be,


H_2SO_4+2NaOH\rightarrow Na_2SO_4+2H_2O

From the balanced reaction we conclude that,

As, 2 mole of
NaOH neutralizes by 1 mole of
H_2SO_4

As, 0.0294 mole of
NaOH neutralizes by
(0.0294)/(2)=0.0147 mole of
H_2SO_4

Thus, the number of neutralized moles = 0.0147 mole

Now we have to calculate the mass of water.

As we know that the density of water is 1 g/ml. So, the mass of water will be:

The volume of water =
70.0ml+70.0ml=140.0ml


\text{Mass of water}=\text{Density of water}* \text{Volume of water}=1g/ml* 140.0ml=140.0g

Now we have to calculate the heat absorbed during the reaction.


q=m* c* (T_(final)-T_(initial))

where,

q = heat absorbed = ?


c = specific heat of water =
4.184J/g^oC

m = mass of water = 140.0 g


T_(final) = final temperature of water =
26.00^oC


T_(initial) = initial temperature of metal =
23.14^oC

Now put all the given values in the above formula, we get:


q=140.0g* 4.184J/g^oC* (26.00-23.14)^oC


q=1675.27J=1.675kJ

Thus, the heat released during the neutralization = -1.675 KJ

Now we have to calculate the enthalpy of neutralization.


\Delta H=(q)/(n)

where,


\Delta H = enthalpy of neutralization = ?

q = heat released = -1.675 KJ

n = number of moles used in neutralization = 0.0147 mole


\Delta H=(-1.675KJ)/(0.0147mole)=-113.9KJ/mole

The negative sign indicate the heat released during the reaction.

Therefore, the enthalpy of neutralization is, -113.9 KJ/mole

User Cantelope
by
7.8k points