126k views
11 votes
Two boys, shrijan having weight 600N and shrijesh having weight 300N are playing see-saw. If shrijan is sitting at 2m from fulcrum, where should shrijesh sit from fulcrum to balance shrijan?

plzzzzzz help me ​

User Frantisek
by
6.7k points

1 Answer

10 votes

Answer:

Shrijesh should be located at 4[m] from the fulcrum point.

Step-by-step explanation:

We must keep in mind that the moment around the point of rotation (fulcrum) must be equal, so that the bar remains in balance.

The moment for shrijan is:


M=F*d\\M=600*2\\M_(shrijan)=1200[N*m]

So if the moment should be equal, the distance can be obtain from the same equation using the shrijesh's force or weight.


M_(shrijesh)=F*d_(2)\\1200=300*d_(2)\\d_(2)=4[m]

User Jay Choo
by
6.8k points