65.5k views
5 votes
• A cable is suspended over a pulley. A 5.0 kg mass is attached to

one end of a cable and 10.0 kg mass is attached to the other end.
When the system is released, the 5 kg mass accelerates upward.
Find the tension in the cable. Ignore the friction, the mass of the
pulley and the mass of the cable.​

User Qrchack
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Tension=
(20g)/(3) (g=acceleration of gravity)

Step-by-step explanation:

Given that,

A 5Kg and 10Kg are attached by a cable suspended over a pulley.

As 10Kg > 5Kg , the 10 kg mass accelerates down and the 5kg mass accelerates up, let it be a. Let the tension in the cable be T.

So, the equations of motion are


10g-T = 10a


T-5g=5a

Now adding them we get,


5g=15a


a=(g)/(3)

Substituting them back in the equation we get,


10g-10((g)/(3) ) = T


T= (20g)/(3)

User Trutane
by
6.8k points