78.9k views
3 votes
In Lopez Company, total material costs are $36,400, and total conversion costs are $55,080. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. Compute the unit costs for materials, conversion costs, and total manufacturing costs. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 2.25.) Materials cost per unit $ Conversion cost per unit $ Total manufacturing cost per un

User Ladawn
by
4.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Material cost per unit = $3.64

Conversion cost per unit = $4.59

Manufacturing cost per unit = $8.23

Step-by-step explanation:

1. Calculate the unit cost for materials:

Material cost per unit =
(36,400)/(10,000)

Material cost per unit = $3.64

2. Calculate the unit cost for conversion costs:

Conversion cost per unit =
(55,080)/(12,000)

Conversion cost per unit = 4.59

3. Calculate the total manufacturing costs:

Manufacturing cost per unit = Material cost per unit + Conversion cost per unit

Manufacturing cost per unit = $3.64 + $4.59

Manufacturing cost per unit = $8.23

User The New Guy
by
5.5k points