Answer:
Charles's implicit cost of production:
Total Revenue = $6000
Add: Depreciation Cost
$(7,000 x 25%) = 1,750
Add: Bank revenue $(7,000 x 11%) = 770
Total Implicit cost of production = $8,520
Step-by-step explanation:
A cost is called implicit when the cost is not taken into consideration as a separate cost. It is also called an opportunity cost as it is owned by the firm.