52.2k views
3 votes
When the engineer first sees the car, the locomotive is 100m from the crossing and its speed is 30m/s. If the engineer reaction time is 0.47 s what should the magnitude of the minimum deceleration to avoid an accident?

1 Answer

6 votes

Answer:

The deceleration must have the engineer to avoid the accident is

a=-5.238
(m)/(s^(2) )

Step-by-step explanation:


x_(0)=100m\\v_(0)=30 (m)/(s) \\t=0.47 s

While the engineer reacts the train continue moving so


x_(f) = v*t= 30(m)/(s) *0.47s= 14.1 m


x_(t)=  x_(o)+x_(f)\\x_(t)=  100m-14.1m=85.9m

Now the final velocity have to be zero so using equation can find deceleration


V_(f) ^(2) =V_(o) ^(2)+2*a*x_(f)\\  0= V_(o) ^(2)+2*a*x_(f)\\a=-(V_(o) )/(2*x_(f))\\a=-((30(m)/(s)) ^(2) )/(2*85.9m) \\a=-5.238 (m )/(s^(2) ) } \\

User Jim Burger
by
6.9k points