163k views
0 votes
Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?

$0.68
$0.78
$3.10
$4.10

1 Answer

4 votes

Answer:

The answer is B. 0.78.

Explanation:

First you have to find the cost for a gallon.

To do this, divide 37.20 by 12 to get 3.1.

Then divide that by 4 to get the cost for a quart.

3.1/4= 0.775 rounded to 0.78.

User Josmar
by
7.5k points