Answer:
Diameter of pile of sand is 7.57 feet.
Explanation:
The volume of the cone =

Here, let π = 3.14,H = 10 ft, and V = 150 cubic feet.
So, putting the values in the formula, we get

or ,

or,
= 14.33
or, r =

⇒ r = 3.78 ft
As we know, 2 x RADIUS = DIAMETER
So, diameter of pile of sand = 2x 3.78= 7.57 feet.