228k views
0 votes
Marianna wants to buy a new tennis racket that costs $57.50. She has $8 and plans to save $4.50 each week. How many weeks will it take her to save money?

User EsseTi
by
6.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

11 weeks

Explanation:

she already has $8 so subtract that from $57.50:

57.5 - 8 = 49.5

so she needs to save $49.5. set up the problem like this, where x is the number of weeks needed:

4.5x = 49.5

divide each side by 4.5:

x = 11

it will take her 11 weeks.

User Googol Shan
by
7.8k points
4 votes
She will have to save for 11 weeks
User Stefan Michev
by
7.3k points