Answer:
3m/s
Step-by-step explanation:
K.E= (1/2)mv^2
216j= (1/2)48kg • v^2
216J=24kg•v^2
v^2 = (216J)/(24kg)
v^2= 9m^2/s^2
/sqrt{v^2} = /sqrt{9m^2/s^2}
V =3m/s
7.9m questions
10.5m answers