Answer:
Step-by-step explanation
to find the unit rate per pound you divide 10/27.50 which is equal to $2.75.
then to find how many would cost her for 25 pounds you multiply 2.75x25 which is equal to $68.75 for 25 pounds
6.5m questions
8.7m answers