218k views
5 votes
Burgers-o-Rama is the best hamburger place in town. The owner, Ms. Hamm,

buys two 5-pound packages of meat for $27.50. Use proportional reasoning to
determine the information below. Be sure to explain your answer and organize
your reasoning

What should Ms. Hamm pay for 25 pounds of meat?

1 Answer

7 votes

Answer:

Step-by-step explanation

to find the unit rate per pound you divide 10/27.50 which is equal to $2.75.

then to find how many would cost her for 25 pounds you multiply 2.75x25 which is equal to $68.75 for 25 pounds

User Slao
by
5.6k points