101k views
4 votes
3 erasers cost $4.41.
Which equation would help determine the cost of 4 erasers?

3 erasers cost $4.41. Which equation would help determine the cost of 4 erasers?-example-1
User Snigdha
by
7.5k points

2 Answers

6 votes

Answer:1.24

Explanation:

User Jacob Sobus
by
8.1k points
5 votes

Answer:

$5.88 (D)

Explanation:

3e=$4.41

Make a proportion

3/4.41=4/x

3x=17.64

x=$5.88

User TriandicAnt
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories