101k views
4 votes
3 erasers cost $4.41.
Which equation would help determine the cost of 4 erasers?

3 erasers cost $4.41. Which equation would help determine the cost of 4 erasers?-example-1
User Snigdha
by
4.7k points

2 Answers

6 votes

Answer:1.24

Explanation:

User Jacob Sobus
by
5.4k points
5 votes

Answer:

$5.88 (D)

Explanation:

3e=$4.41

Make a proportion

3/4.41=4/x

3x=17.64

x=$5.88

User TriandicAnt
by
5.2k points