220k views
2 votes
You see a 35% off tag on a $70 hand bag. How much is the new price of the bag?

User Rogeriopvl
by
7.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$45.50

Explanation:

To find the discount, we need to multiply to old price by 0.35.

70 x 0.35 = 24.5

Discount is $24.50

Subtract from original price

$70 - $24.50 = $45.50

New price of the bag is $45.50

I'm always happy to help :)

User Rog
by
6.6k points
4 votes

Answer:

70 times .35 = 24.50

So 24.50 deduction from 70 is $45.50

YOU CHANGE THE PERCENTAGE TO A DECIMAL, MULTIPLY BY PRICE, THEN TAKE THAT AND SUBTRACT FROM PRICE :)

User NachoDawg
by
7.3k points