212k views
0 votes
11. A container measures 1.5mm * 282mm * 153 mm. When it is full of a liquid, it has a mass of 1.33 kg. When it is empty, it has a mass of 0.30 kg. What is the density of the liquid in kilograms per liter?

1 Answer

2 votes

Answer:

density of liquid = 16 Kg/L

Step-by-step explanation:

Density:

Density is equal to the mass of substance divided by its volume.

Units:

SI unit of density is Kg/m3.

Other units are given below,

g/cm3, g/mL , kg/L

Formula:

D=m/v

D= density

m=mass

V=volume

Symbol:

The symbol used for density is called rho. It is represented by ρ. However letter D can also be used to represent the density.

Given data:

Volume= 1.5 mm × 282 mm × 153 mm

Mass of container + liquid = 1.33 Kg

Mass of container = 0.30 Kg

density of liquid = ?

Solution:

First of all we will convert the mm into L.

Volume= 1.5 mm × 282 mm × 153 mm

Volume= 64719 mm³

Volume= 64719/ 10⁶ = 0.064719 L

Mass of liquid:

Mass of liquid = (Mass of container + liquid ) - Mass of container

Mass of liquid = 1.33 Kg - 0.30 Kg

Mass of liquid = 1.03 Kg

Formula:

d = m/ v

d = 1.03 Kg / 0.064719 L

d = 16 Kg/L

User Jhrr
by
6.4k points