Answer:
The answer to you question is:
Explanation:
5.-
Data
0.2 ounces --------- 1 sundae
16 ounces ------------ x
x = (16 x 1) / 0,2
x = 80 sundaes
6.-
Pipe A = 70.75 m
Pipe B = 0.75 km = 750 m
Pipe B - Pipe A = 750 - 70.75
= 679.25 m
7.-
1 box = $2.18
Payment = $10.0
Change = 10 - 2.18
= $ 7.82
8.-
1 e book = $29.62
5 songs = $1.29 each
1.29 x 5 = $6.45
Total cost = 29.62 + 6.45
= $ 36.07