184k views
4 votes
Melissa bought 13 pounds of sugar for $6. how many pounds of sugar did she get per dollar​

User Tony Ennis
by
5.5k points

1 Answer

1 vote

Answer: 2.17 pounds

Explanation:

13 ÷ 6 = 2.1666666667

Rounded

2.17 pounds

Hope this helps!!! Good luck!!! ;)

User Mustafa ASAN
by
4.8k points