166k views
3 votes
a 10.0 kg mass is at the origin. a 20.0 kg mass 0.500 m to the left of it, and a 30.0 kg mass is 1.25 m to the right of it. what is the net gravitional force on the 10.0 kg mass

User Ceztko
by
7.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

-4.06 x 10^-8

Step-by-step explanation:

This is the answer for acellus

User Chetan Ahuja
by
7.0k points
3 votes

Answer:


4.06\cdot 10^(-8)N to the left

Step-by-step explanation:

The gravitational force exerted between two objects is given by:


F=(Gm_1 m_2)/(r^2)

where

G is the gravitational constant

m1, m2 are the masses of the two objects

r is their separation

And the force is always attractive.

Let's call


m_1 = 10.0 kg the mass on which we are calculating the net force.

The mass on the left is


m_2 = 20.0 kg

and it is a distance of

r = 0.500 m

So the gravitational force exerted by this mass on the 10.0 kg mass is


F_2=((6.67\cdot 10^(-11))(10.0)(20.0))/(0.500^2)=5.34\cdot 10^(-8)N

And the direction is to the left.

The other mass is


m_3 = 30.0 kg

and its distance is

r = 1.25 m

to the right, so the force exerted by this other mass on the 10.0 kg mass is


F_3=((6.67\cdot 10^(-11))(10.0)(30.0))/(1.25^2)=1.28\cdot 10^(-8)N

And the direction is to the right.

Now, to find the net force, we just have to calculate the algebraic sum, taking into account that the two forces have different directions; taking right as positive direction, the net force is:


F=F_3-F_2=1.28\cdot 10^(-8)N-5.34\cdot 10^(-8) N=-4.06 \cdot 10^(-8) N

And the negative sign means the direction of the net force is to the left.

User Rohanthewiz
by
6.5k points