Answer:
V = 31.17km/h
Step-by-step explanation:
The average velocity is given by:
where d is the same distance traveled by the first submarine and t is the the same amout of time that it took.
d = 500km + 500km + 500km+ 500km = 2000km
t = t1 + t2 + t3 + t4
where




So, t = 25 + 12.5 + 16.67 + 10 = 64.17h
And finally:
