Answer:
Number of units to be sold = 150000
So option (b) is correct option
Step-by-step explanation:
We have given net income = $400000
Unit sales price = $20
Unit variable cost= $12
Total fixed cost $800000
Units must be sold to earn net income of $400,000 =

So number of units to be sold = 150000
So option (b) is correct option