57.4k views
4 votes
A company desires to sell a sufficient quantity of products to earn a profit of $400,000. If the unit sales price is $20, unit variable cost is $12, and total fixed costs are $800,000, how many units must be sold to earn net income of $400,000?

A) 225,000 units
B) 150,000 units
C) 120,000 units
D) 90,000 units

1 Answer

7 votes

Answer:

Number of units to be sold = 150000

So option (b) is correct option

Step-by-step explanation:

We have given net income = $400000

Unit sales price = $20

Unit variable cost= $12

Total fixed cost $800000

Units must be sold to earn net income of $400,000 =


=profit+(total\ fixed\ cost)/(sale\ price)-ubit\ variable\ cost=400000+(800000)/(20)-12=150000units

So number of units to be sold = 150000

So option (b) is correct option

User Cppit
by
7.0k points