214k views
5 votes
Glucose, C6H12O6,C6H12O6, is used as an energy source by the human body. The overall reaction in the body is described by the equation C6H12O6(aq) 6O2(g)⟶6CO2(g) 6H2O(l) C6H12O6(aq) 6O2(g)⟶6CO2(g) 6H2O(l) Calculate the number of grams of oxygen required to convert 58.0 g58.0 g of glucose to CO2CO2 and H2O.H2O. mass of O2:O2: gg Calculate the number of grams of CO2CO2 produced.

1 Answer

4 votes

Answer:

Mass of oxygen = 61.824 g

Mass of carbon dioxide = 85.01 g

Step-by-step explanation:

Given data:

Mass of glucose = 58 g

Mass of carbon dioxide = ?

Mass of oxygen = ?

Solution:

First of all we will write the balanced chemical equation,

C₆H₁₂O₆ + 6O₂ → 6CO₂ + 6H₂O

Moles of glucose:

Number of moles = mass / molar mass

Number of moles = 58 g/180 g/mol

Number of moles = 0.322 mol

Now we compare the moles of oxygen with glucose from balance chemical equation.

C₆H₁₂O₆ : O₂

1 : 6

0.322 : 0.322×6 = 1.932 mol

Mass of oxygen:

Mass of oxygen = number of moles × molar mass

Mass of oxygen = 1.932 mol × 32 g/mol

Mass of oxygen = 61.824 g

Now we compare the moles of carbon dioxide with moles of glucose and oxygen.

C₆H₁₂O₆ : CO₂

1 : 6

0.322 : 0.322×6 = 1.932 mol

O₂ : CO₂

6 : 6

1.932 : 1.932

Mass of carbon dioxide;

mass of carbon dioxide = number of moles × molar mass

mass of carbon dioxide = 1.932 mol × 44 g/mol

mass of carbon dioxide = 85.01 g

User Olga
by
6.9k points