Answer:
X is the GPA
Y is the Salary
Standard deviation of X is 0.4
Standard deviation of Y is 8500
E(X)=2.9
E(Y)=47200
We are given that The correlation between the two variables was r = 0.72
a)



So, slope = 15300
Intercept = 2830
So, equation :

b) Your brother just graduated from that college with a GPA of 3.30. He tells you that based on this model the residual for his pay is -$1880. What salary is he earning?

Observed salary = Residual + predicted = -1860+53320 = 51440
c)) What proportion of the variation in salaries is explained by variation in GPA?
The proportion of the variation in salaries is explained by variation in GPA =
