123k views
22 votes
Which is the better buy: 4 cans of peaches for $6.44 or 3 cans for $4.71?​

2 Answers

8 votes

Answer:

4 cans is the better option because $6.44 divided by 4 is 1.61. And if you add $4.71 + $1.61 + $1.61 it would equal $7.43

Explanation:

User Migimunz
by
4.9k points
13 votes

Answer:

3 cans for $4.71

Explanation:

6.44/4= $1.61

4.71/3= $1.57

3 cans for $4.71 is the better buy

User Tarydon
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.