When a force of 8 N applied to a mass of 1 kg will cause it then mass will accelerate at the rate of

Step-by-step explanation:
Given:
Force=8N
Mass=1kg
To find:
Acceleration rate=?
Solution:
Accrding to Netwon's second law of motion
Force = Mass x Acceleration
On substituting the values,

Solving the equation for Acceleration

Acceleration =8