126k views
4 votes
at a farmers market, two vendors sell fresh milk. one vender selles 2 litters for $3.80,and another vendor sells 1.5 liters for $2.70. which is the better deal?

User Hellion
by
4.2k points

1 Answer

3 votes
The vendor that sells 1.5 liters for $2.70 is the better deal.
User SFrejofsky
by
6.3k points