154k views
1 vote
Unit rate word problems

1 Answer

1 vote

Answer:

$7.50

Explanation:

Madison is planning to get some apples for her homemade pie. At the grocery store there is a display showing 5 apples for $12.50. How much money would it be if Madison wanted 3 apples?

User Venita
by
6.5k points