223k views
4 votes
One dozen eggs cost $1.98. How much does 1 egg cost? (Round to the nearest cent)

2 Answers

7 votes

Answer:

17 cents

Explanation:

you just divide the total cost by the amount of eggs. 1.98 divided by 12 is 0.165 which rounded to the nearest cent is 17 cents.

User Avinash A
by
5.3k points
1 vote

Answer:

17 cents.

Explanation:

User Iamamac
by
5.6k points