161k views
4 votes
Brad buys two packages of mushrooms which mushrooms cost less per pound, $11.25 for 2/3 pounds and $7.99 for 1/2 pounds. Pls help meh

User Jason Boyd
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$7.99 for 1/2 pounds cost less per pound

Explanation:

we know that

The unit rate is equal to divide the total cost by the total weight

step 1

Find out the unit rate of the first package

$11.25 for 2/3 pounds

The unit rate is


11.25:(2)/(3)=(33.75)/(2)=\$16.875\ per\ pound

step 2

Find out the unit rate of the first package

$7.99 for 1/2 pounds

The unit rate is


7.99:(1)/(2)=(15.98)/(1)=\$15.98\ per\ pound

therefore

The second package cost less per pound

User Justkikuchi
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories