Answer:
h = 231 feet
Explanation:
Given that,
A person standing 248 feet from the base of a church, x = 248 feet
The angle of elevation to the church's steeple to be 43°.
We need to find the tall of the church. Let the length of the church is h. Using trigonometry to find it.

or
h = 231 feet
So, the height of the church is 231 feet.