Gravitational force is acting on the ball is 49N
Explanation:
given:
Mass of the bowling ball=5 kg
Speed at which the bowling ball is moving=0.2m/s
To find
gravitational force acting on the ball=?
solution:
The equation for the force of gravity is f=mg
where
f= force pulling the object
m=mass of the object
g= gravitational force and its value is

Substituting the known values
f=mg
f=(5)(9.8 )
f=49N