145k views
4 votes
PLeAsE HeLp Me AsAp!!! SUPER BIG HURRY!

A 5 kg bowling ball is moving 0.2 m/s to the left. How much gravitational force is acting on the ball?

A) 49 N
B) 9.8 N
C) 1 N
D) 0.2 N

User Flawless
by
7.2k points

2 Answers

3 votes

Gravitational force is acting on the ball is 49N

Explanation:

given:

Mass of the bowling ball=5 kg

Speed at which the bowling ball is moving=0.2m/s

To find

gravitational force acting on the ball=?

solution:

The equation for the force of gravity is f=mg

where

f= force pulling the object

m=mass of the object

g= gravitational force and its value is
9.8 m/s^2

Substituting the known values

f=mg

f=(5)(9.8 )

f=49N

User Peter Recore
by
6.8k points
3 votes

Answer:

The answer to your question is: letter A

Step-by-step explanation:

Data

mass = 5 kg

speed = 0.2 m/s

A) 49 N

B) 9.8 N

C) 1 N

D) 0.2 N

F = mass x gravity acceleration

F = 5 x 9.81

F = 49 N

User Mohammad Ghanem
by
7.0k points