Answer:
Mean, μ = 200
Standard deviation, σ = 10
Explanation:
Data provided:
a) true percentage of graduates who stay at their first job less than two years
p = 50% = 0.5
q = 1 - p = 1 - 0.5 = 0.5
Number of graduates selected in a group, n = 400
Now,
The mean is calculated as:
Mean, μ = p × n
or
μ = 0.5 × 400 = 200
and,
standard deviation, σ =

or
σ =

or
σ = √100
or
σ = 10