217k views
13 votes
Express this rate as a unit rate: $50 for 4 days of work. Note: You must label your unit rate.

User Htet Win
by
4.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

12.50 dollars per day

Explanation:

This is a fraction equal to

50 dollars ÷ 4 days

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

50 dollars ÷ 4

4 days ÷ 4

=

12.5 dollars

1 day

=

12.5 dollars

day

= 12.5 dollars per day

User Muca
by
5.0k points