43.1k views
4 votes
How much energy, in Joules, is needed to raise the temperature from 25.81°C to 33.12°C in a 2.68 kg block of each of the following materials? Tin has a specific heat of 0.227 J/g·K, nickel has a specific heat of 0.445 J/g·K, and titanium has a specific heat of 0.522 J/g·K.

1 Answer

7 votes

Answer:

The energy needed is:

4447.1116 J for tin.

8777.906J for nickel.

10226.3976J for titanium.

Step-by-step explanation:

The equation you have to use to find the energy needed is :


Q=m*Ce*(T2-T1)

where m is the mass in grams, Ce is the specific heat of the substance, T2 is the final temperature in kelvin and T1 is the initial temperature in kelvin.

so to use the equation we have to change the mass to grams:


2.68kg=2680g

and we might change the temperature to kelvin but since the temperature difference is the same in C° than in K° we don't have to do that and we could use the temperature difference in C° which is the same in K°, so:


T2-T1=33.12C-25.81C=306.27K-298.96K=7.31K

now we just have to repace in the equation for every material, lets do that:

for Tin:
Q=2680g*0.227J/(g*K)*7.31K=4447.1116J

for Nickel:
Q=2680g*0.445J/(g*K)*7.31K=8717.906J

and for Titanium:
Q=2680g*0.522J/(g*K)*7.31K=10226.3976J

User Vyas
by
7.2k points