28.0k views
4 votes
A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there

1 Answer

1 vote

Answer:

31.5 $

Explanation:

First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:

12/8 = $1.5 each pound

As 21 pounds are needed:

$1.5 * 21 = $31.5

User MetaColin
by
4.6k points