Answer:
31.5 $
Explanation:
First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:
12/8 = $1.5 each pound
As 21 pounds are needed:
$1.5 * 21 = $31.5
5.3m questions
6.9m answers